Saugūs žaislai mažiesiems - į ką būtina atkreipti dėmesį

Paskelbta Viktorija G

Jei tėvai, draugai ar seneliai atnešė Jūsų mažyliui dovaną, kurios rekomenduojamas amžius didesnis, nepulkite džiaugtis. Taip, Jūs, dėdės ir tetos, seneliai ir visi, kam teko bent kiek pabendrauti su mažuoju Jūsų išminčiumi tikrai ir neginčytinai žino – jis pranoksta visus bendraamžius sumanumu, meilumu ir ypač – grožiu. Vis tik žaislų žymėjimas ir priskyrimas vienai ar kitai amžiaus grupei – tai kur kas daugiau nei mažylio gebėjimas priimti informaciją ar naudoti daiktus pagal paskirtį, tai visų pirma - saugumas.

2018 metais Žaislų asociacijos JAV atlikta apklausa parodė, kad net 41 proc, tėvelių rinkdami žaislą mažyliui net nežiūri, kokiam amžiui jis skirtas, maža to, 94 proc. prisipažino, kad įsigijo žaislą, net ir pamatę, kad rekomenduojamas amžius neatitinka jų vaikučio metų. Nors tokio pobūdžio apklausų pastaraisiais metais ir neatilikta, tačiau situacija Lietuvoje greičiausiai labai panaši – kiekvienuose namuose, kuriuose gyvena būsimasis išradėjas, rastume žaislų, skirtų vyresniems.

Sausai ir dalykiškai fizikines, mechanines, chemines, elektrines bei higienos savybes, ribines jų vertes bei žymėjimus Lietuvos vaikams siūlomiems žaislams numato Žaislų saugos techninis reglamentas bei Europos sąjungos Darnusis standartas ir parduotuvėse vargu ar pavyktų įsigyti žaislą be CE raidelių (būtent jų ieškokite ant pakuotės, jei nusprendėte pradžiuginti mažąjį pirkiniu turguje). Praktikoje, sukūrus ir pagaminus bet kokį žaislą, norint, kad juo galėtų džiugtis Europos pilietis,  kiekvienas žaislas „praeina“ tikrą išbandymų ruožą, kol gali būti priskirtas pačių mažųjų rankelių naudojimui – iš atitinkamo aukščio krentant numatytąjį skaičių, veikiant jėgai, nė viena dalis negali atsiskirti, įskilti ar kitaip pasižeisti, kreipiamas dėmesys į medžiagų sudėtį (tikėtina žaislas bus ne tik laikomas dantų dygimo iškankintoje burnelėje, bet patirs ir visokeriopa graužimą prasikalus pirmiesiems pieninukams.

Pagrindinės rekomendacijos, į ką reikėtų kreipti dėmesį renkant žaislą mažamečiui -  (tikrinimai ir sertifikatai yra puiku, tačiau didžiausią savo turtą pirmiausia turime saugoti patys):

 • Įsitikinkite, kad mažiausia detalė yra didesnė už vaiko burnytę, kad jokiu būdu negalėtų atsidurti joje ir mažylis nepaspringtų. Būtent sumanieji kur kas dažniau ir greičiau nuardys, atlups ir atras pačias mažiausias detales, kurios dažniausiai ir yra pagrindinis pavojaus šaltinis paspringti, įsidurti ar įsipjauti.
 • Minkšti žaislai turėtų būti skalbiami, maža to - nepamirškite po kiekvieno skalbimo patikrinti, ar visos siūlės tvirtos. Nepamirškite, kad jokie minkšti žaislai, migdukai negali likti kūdikio lovelėje jam miegant – dėl grėsmės uždusti.
 • Atidžiai apžiūrėkite žaislą, kad jame nebūtų ilgesnių raištelių, kuriais mažylis galėtų apsivynioti kaklą, galūnes ar tiesiog paspringti.
 • Venkite garsių žaislų – saugokite mažylio klausą.
 • Rinkitės žaislus iš vienalytės, tvirtesnės medžiagos – mažesnė tikimybė, kad žaislas suskils.
 • Venkite bet kokių stiklinių detalių, įsitikinkite kad veidrodėliai – tikrai nedūžtantys, neatsilupančiu blizgučiu.
 • Venkite žaislų, kurie išstumia, iššauna bet kokį objektą į orą - per didelė grėsmė susižeisti ar sužeisti kitą vaiką
 • Vienas didžiausių pavojų – baterijos ir magnetai – jei žaislas (mažųjų atveju tai galėtų būti nebent muzikinės karuselės ar migdukai) savyje turi tokių dalių, jos būtinai turi būti įtvirtintos taip, kad nebūtų jokių galimybių iškristi nuo smūgio.
 • Venkite sudėtingų žaislų – tai ypač pasakytina apie įvairiausius stimuliuojančius žaislus – leiskite mažyliui lavinti fantaziją
 • Kritiškai vertinkite „lavinančius žaislus“ – ypač elektroninius ir telefonines programėles. Jūsų mažylis tikrai išmoks skaityti, rašyti ir kalbėti, viskas ko jam reikia augant – galimybės būti su Jumis ir kartu dalintis atradimo džiaugsmais. Patikėkite, paprastos kaladėlės lavins mažylio rankyčių griebimo ir suėmimo funkciją, petukų raumenis, kas bus nepaprastai svarbu kada nors laikant rankose rašalinį parkerį ir vedžiojant pirmąjį „MAMA“.

Ir pabaigai – kiekvienas žaislas geras, bet mama/tėtis – daug geresni!

38 komentarai


 • Visa
  enyneicpo http://www.gphc85nwuyd262u3244shf11395z7k9bs.org/
  aenyneicpo
  [url=http://www.gphc85nwuyd262u3244shf11395z7k9bs.org/]uenyneicpo[/url]

  enyneicpo

 • Visa
  [url=http://www.gq2fu1sp2x35ogtu4r8g5w568548f0t6s.org/]utxdlbcldqc[/url]
  atxdlbcldqc
  txdlbcldqc http://www.gq2fu1sp2x35ogtu4r8g5w568548f0t6s.org/

  txdlbcldqc

 • Visa
  [url=http://www.g01f44iotaj4ee593ndb61a243r951urs.org/]ujjkgkcewe[/url]
  jjkgkcewe http://www.g01f44iotaj4ee593ndb61a243r951urs.org/
  ajjkgkcewe

  jjkgkcewe

 • Visa
  acobczkevl
  [url=http://www.gbk77u1x319v8dy88r95sb34za878cybs.org/]ucobczkevl[/url]
  cobczkevl http://www.gbk77u1x319v8dy88r95sb34za878cybs.org/

  cobczkevl

 • ] Aivovuna flr.oaev.babybaby.lt.lvm.ab http://slkjfdf.net/

  izeejiqu

Palikti komentarą